LUCRĂRI ÎN PETELE FLORICOLE

ÎN ACEASTĂ PERIOADA LUCRĂTORII Î.M. AGSV EXECUTĂ AMPLE LUCRĂRI ÎN PETELE FLORICOLE DIN CAPITALĂ


În această perioadă rondurile cu flori din municipiul Chișinău, dar și din parcuri ori grădini publice, sunt pregătite pentru sezonul estival prin lucrări de întreținere, plantare și protecție a florilor.

Astfel, au loc lucrări de pregătire a solului prin aerarea și afânarea lui pentru a evita compactarea acestuia după ploi.


Sunt executate lucrări de plantare și transplantare a florilor. Se plantează florile anuale – begonii, tigăncușe ori margarete africane – și sunt reorganizate rondurile prin alcătuirea unui deign floral variat.

La fel, au loc lucrări de fertilizare și irigare a solului prin aplicarea îngrășămintelor organice pentru stimularea înfloririi și se execută acțiuni de control a dăunătorilor și a bolilor prin executarea, pe timp de noapte, a tratamentelor chimice preventive împotriva afidelor ori căpușelor.


Prin aceste acțiuni realizate prin intermediul Î.M. AGSV, Primăria municipiului Chișinău își reafirmă grija pentru spațiile verzi ale orașului, contribuind la un mediu urban mai sănătos, estetic și prietenos pentru locuitorii și oaspeții capitalei.